Geleneksel El Yapımı Defne Sabunu

hatay doğal defne sabunu fiyatı

Defne, Akdeniz ikliminde yetişen en faydalı bitkilerden bir tanesi olarak bilinir. Her ne kadar meyveleri diğer bitkiler gibi tüketilmiyor olsa da gerek yaprağındaki gerekse tohumlarındaki faydalı bileşikler nedeniyle binlerce yıldır bir çok farklı maksatla kullanılmıştır. Lokman Hekim'in tedavi tarifleri içerisinde de yer alan defnenin, Antik yunan hatta Sümer uygarlıklarında yoğun biçimde kullanılmakta olduğunu tarih araştırmalarından öğrenmiş durumdayız. Kaldı ki defnenin faydaları noktasında modern tıbbın zaten herhangi bir olumsuz yaklaşımı da yoktur. Bilakis, bu bitkiden elde edilen yağların ilaç yapımında kullanıldığı ve defne yağı ile organik tedaviler uygulandığını da biliyoruz. Hatay Defne Sabunu, tüm bu faydalı bileşenleri içerisinde barındıran bir üründür ve tamamen doğal yöntemlerle elde edildiğinden, sağladığı faydalar; içerdiği kimyasallarla yok olmaz. Defne sabunu faydaları konusuna geçmeden önce defne sabunu nasıl yapılır? sorusuna cevap verelim. Bununla birlikte, defnenin faydaları konusuna da değineceğiz.


Defne Sabunu Nedir?

Sabun; asitler ve bazların kimyasal reaksiyonu ile elde edilen bileşiktir. Defne yağı gibi esansiyel yağlar, kostik gibi baz kimyasallar bir araya getirilerek antiseptik bir bileşik elde edilir. Bu katı bileşiğe sabun diyoruz. Sabunun temizleme etkisi, kostik maddesinin doğası gereğidir. Potasyum Hidroksit'in halk arasındaki ismi olan kostik, sabun içerisinde kullanılması durumunda zararlı bir bileşen değildir. Doğala eşlenik bir madde olan kostik, geçmişte evlerde temizlik için aktif biçimde kullanılmaktayken, günümüzde yerini  maalesef kimyasal temizleyicilere bırakmış durumdadır.

Hatay defne sabunu üretimi, doğal bir süreçtir. Herhangi bir esansiyel yağ ile üretim yapılırken kullanılan teknikler bu sabunun üretiminde de kullanılır. Sabun yapımında prensip, en doğal ve etkili yağın kullanılmasıdır. Bu noktada defne yağı tercih edilebilecek en etkili üründür. Zira defne içerisinde bulunan bileşenler, bir çok diğer bitkiden elde edilen yağdan çok daha güçlüdür. Enfes kokusu nedeniyle bu sabuna ek bir koku verici kimyasal eklemek de gerekmez.

Defne Sabunu Nasıl Yapılır?

Defne sabunu yapabilmek için öncelikle sodyum veya potasyum hidroksit, zeytin yağı ve defne yağı hazırlanmak durumdadır. Uygun miktarlarda karışım elde edildikten sonra, belli bir süre kaynama sıcaklığında bekletilen karışım, daha sonra şekil verici kaplara alınır. Sabun üretiminde ortam, havalanma ve aydınlanma gibi şartların çok iyi organize edilmiş olması gerekir, zira sabunun üretimi ve kuruması sırasında ortam koşulları çok önemlidir. Tabii bun yanında kullanılacak defne yağının da defne sabunu üretimi üzerindeki etkilerine değinmekte fayda var.

Her defne yağı aynı standartlara elbette sahip değildir. Organik olmayan veya niteliksiz yöntemlerle elde edilmiş defne yağı ile üretilen sabun elbette beklentileri karşılamaz. Bu nedenle sabunun üretiminde en kaliteli ve organik ürünler tercih edilmelidir.

Defne normal koşullarda endüstriyel tarım üretimi yapılan bir bitki değildir. Akdeniz iklimine sahip bölgelerde kendiliğinden yetişir ve uygun şartlarda doğal olarak en nitelikli bileşenlere sahip olur. Hatay bölgesi, defnenin en kaliteli türlerinin yetiştiği bölgedir ki, bu nedenle Hatay defne sabunu da en kaliteli defne sabunu olarak gösterilir. Bitkinin yetiştiği ortamın şartları nedeniyle bu bölgenin çok daha nitelikli ürünleri sunduğu bilinir. Elbette elde edilen yağın elde ediliş biçimi de önemli bir özelliktir. Defne yağı kimyasal uygulamalar olmadan, geleneksel yöntemler ile elde edilmelidir. Bu sayede içerdiği bileşenler korunur ve üretilen defne sabununun faydaları tam anlamıyla gözlemlenebilir. Pekiyi defne sabununun faydaları nelerdir?

Defne Sabunu Faydaları

Hatay defne sabunu, belirttiğimiz gibi defne yağından elde edilir. Defne yağının çekirdekleri ve yapraklarından elde edilen esansiyel bir yağ olan defne yağı birçok fayda sağlar. Defne yağı haricen kullanıldığında;

Cilt lekelerini giderilmesine destek olur.
Sivilce ve aknelerin giderilmesine yardımcı olur.
Deri hücrelerinin yenilenmesini teşvik eder.
Cildin ihtiyaç duyduğu minareleri sağlar.
Kuruluk ve çatlamayı azaltır.
Cildi besler ve kırışıklıkları azaltır.
Derideki kılcal damarlardaki kan akışını hızlandırır.
Saç derisini besler ve güçlendirir.
Saç köklerini kuvvetlendirir.
Saç telini besler ve daha canlı bir görünüm kazanmasını sağlar.
Saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur.
Kepeği giderir.
Saç dökülmesini azaltır.

Hatay defne sabunu hakkında bu bahsettiğimiz faydalar klinik olarak ta kanıtlanmış kesin yargılardır. Ancak bu sabunların kimyasal formları değil, doğal koşullarda elde üretilen türleri önerilir. Zira kimyasallar, üretim kolaylığı sağlayıp maliyetleri azaltırken, ürünün sağladığı faydanın bloke edilmesine neden olur. Defne sabunu faydaları başlığındaki tüm hususlardan faydalanmak için mutlaka doğal, el yapımı defne sabunu tercih edilmelidir.

İlgili Ürün

Hatay Defne Sabunu Satın Al
Hatay Defne Sabunu (1Kg)

Hakiki Defne Tohumu Yağı Sabunu

99.90 TL

29.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücreti 6.90 TL'dir. 49.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde Kargo BEDAVA !!
Kargonuz En Geç 30 Ekim , Cumartesi Kargoya Teslim Edilecektir.
Türkiye'nin her yerine antakya yöresel ürünlerimizi gönderiyoruz
yerli üretim