Geleneksel El Yapımı Defne Sabunu

Defne Tohumu Yağı ve Faydaları

Mitolojik hikayesi ile dikkat çeken defne ağacı, yaprak dökmeyen ve dört mevsim yeşil kalabilen bir bitkidir. Genellikle Akdeniz bölgesinde yetişir. Hatay'da sıkça rastlanan defne ağacı, adını alan ilçede oldukça verimli ağaçlara sahiptir.
Defne Yağı Nasıl Çıkarılır?

Minik çiçekler açan defne ağacının çiçekleri küçük siyah zeytine benzer tohum şeklini alarak olgunlaşır. Yağı çıkarılabilecek duruma gelen defne tohumlarının hasadı ekim - kasım aylarında yapılır. Hasadı yapılan meyveler su ile kaynatılarak odun ateşinde kazanlarda pişirilir. İyice pişen taneler temiz bir çuval yardımı ile sudan ayrıştırılarak ezilmek üzere taş yalağın içine alınır. Bu işlem ile yağın çıkması sağlanır ve ardından defne tohumu tekrar kaynayan suya bırakılarak yağın su yüzeyine çıkması için kaynatılmaya devam edilir. Yağını suya bırakan defne tohumlarının yağı su üstünde bir tabaka oluşturur. Kaynayan kazan ateşten alınır ve su dinlendirilerek yağın tamamının su üstüne çıkması beklenir. Yüzeyden alınan defne tohumu yağı dinlendirileceği kaplara alınır. Bekletilen defne yağının içindeki tortular dibe çöker ve saf defne yağı yüzeyde kalır. Yüzeyden alınan gerçek defne yağı artık uzun süre bekletilebilecek tenekelere aktarılabilir. Oldukça meşakkatli bir yolculuğun ardından elde edilen defne yağının yüksek fiyatlı olmasının nedeni hasadının da yağını çıkarılmasının da zahmetli olmasıdır.

Defne tohumu yağı, saf defne sabunu yapımında kullanılmaktadır.

Peki nedir defne yağını bu kadar kıymetli yapan mucizevi etkileri? Birazda defne yağının sağlığımıza olan etkilerinden bahsedelim...
Defne Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

Spesifik olarak bilinen en belirgin özelliği defne yağının iyileştirici etkisi olmasıdır. Nefes darlığından soğuk algınlığına, bademcik iltihaplarından gribal enfeksiyonlara kadar bir çok hastalığa iyi geldiği bilinen defne yağının faydalarına biraz daha detaylı bakalım.

Depresyona Karşı Savaşır

Defne yağı sakinleştirici kokusu ile depresyon, anksiyete gibi psikolojik hastalıklara iyi gelir. Yatıştırıcı etkileri ile de bilinen saf defne tohumu yağı, kasları, zihni ve sinir sistemini rahatlatmakta ve stresin etkilerini azaltmak için yüzyıllar boyunca kullanılmaktadır. Yağ karışımlarına eklenerek masaj yağı olarakta kullanılabilir.

Enfeksiyonları Engeller

Su ile inceltilerek enfekte olan bölgeye uygulanan defne tohumu yağı mikrop oluşumu engelleyerek var olan mikroplar ile savaşır. Bazı araştırmalar sonucunda patajonik bakterilerin oluşumunu engellediğini de göstermektedir. Doğal bir antibiyotik olan defne yağı aynı zamanda antiseptiktir. Fakat ciddi bir enfeksiyon durumunda doktora başvurarak kullanılmalıdır.

Solunum Yolları Sorunlarına İyi Gelir

Defne yağı inflamasyon, mantar, virüs ve spazm gibi problemlere karşı iyi çalışan bir yağdır. Bunlara bağlı olarak solunum yoluna bağlı rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Doğal bir balgam sökücü olmasının yanı sıra solunuma bağlı tıkanmaları azaltarak ciğerleri temizler. İçerisinde yüksek miktarda fenolik barındıran defne tohumu yağı bronşite iyi gelir. Ayrıca solunum yolu ve akciğer için çok iyi bir antiseptiktir.

Saç Köklerini Besler

Belki de defne yağının en yaygın olarak kullanıldığı alan saç bakımıdır. Ferahlatıcı etkisi ile saç derisi gözeneklerini açarak nefes almasını sağlar ve saç köklerini uyarır. Böylece saçın doğal yollardan hızlıca uzamasını destekler. Mikrop karşıtı özelliği sayesinde neredeyse saç derisi hastalıklarının tamamına iyi gelmektedir. Saç derisi dökülmesi, deri enfeksiyonu ve kepek bunlardan sadece bazıları. Saç bakımına dahil edildiğinde saç köklerini güçlendirerek daha hacimli saçlara sahip olmanızı sağlar. Ayrıca saç ve saç derisinin yağ dengesini düzenler.

Cilt Problemleri İle Savaşır

Defne yağı egzama mantar gibi deri hastalıklarının tedavisine yardımcı olur. Derideki ölü hücreleri temizlerken yeni hücre oluşumunu destekler. Pürüzsüz, nemli sıkı bir cilt için dairesel hareketler ile cilde masaj yaparak uygulanmalı. Sivilcelerden uzak parlak bir ten için defne yağını ve defne sabununu cilt bakımı rutinleriniza dahil etmelisiniz. Defne sabunu nemli cilde ince bir tabaka halinde sürülerek maske olarak kullanılabilir.

Yaraların İyileşmesini Hızlandırır

Defne yağı yaralı bölgeye inceltilerek uygulandığında antiseptik özelliğinden dolayı yaraların daha hızlı iyileştiği ve yara izlerini yok ettiği gözlemlenmiştir. Yağ uygulanmadan önce yaralı bölge defne sabunu ile yıkanarak temizlenmelidir.

İlgili Ürün

Hatay Defne Sabunu Satın Al
Hatay Defne Sabunu (1Kg)

Hakiki Defne Tohumu Yağı Sabunu

99.90 TL

29.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücreti 6.90 TL'dir. 49.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde Kargo BEDAVA !!
Kargonuz En Geç 30 Ekim , Cumartesi Kargoya Teslim Edilecektir.
Türkiye'nin her yerine antakya yöresel ürünlerimizi gönderiyoruz
yerli üretim