Geleneksel El Yapımı Defne Sabunu

Sabunların Atası: Halep Sabunu

Tarihte üretilen ilk sabun olarak bilinen ve adını üretiminin ilk yapıldığı yer olan Suriye'nin Halep bölgesinden alan halep sabunu 8. yüzyıla kadar uzanan eski bir geçmişe sahiptir. Bu köklü ve zengin geçmişi sayesinde halep sabunu, sabunların atası olarak bilinmektedir. Nesilden nesile aktarılarak değişmeyen yöntemi ile üretilen sabun en az 6 ay kurutulduktan sonra kullanıma hazır hale gelir. Suriye'nin kuzeybatısında yer alan Halep hareketli ticaret merkezi olması nedeni ile  11. yüzyılın başlarında Haçlı orduları tarafından halep sabunu Batı Avrupa'ya yayılmış ve yıllar içinde oldukça beğeni toplamıştır. Yoğun talepten dolayı Halep'te sabun üretimi yapan aile sayısı artmıştır.
Halep sabunu ülkemizde defne sabunu olarak bilinmekle beraber içerisinde bulunan defne yağı, zeytinyağı ve kül suyu (kostik) karışımı ile üretilen sert bir sabundur. Sabun kurudukça dış rengi yeşilden sarımsı bir krem rengine dönüşürken iç kısmı dışına göre daha yeşil kalır. Doğal olarak üretilen sabun herhangi bir kimyasal madde içermediği için uzun yıllar boyunca formunu bozmadan kalabilmektedir.

Sabunun mucizesi içeriğinde bulunan iki ana bileşenden kaynaklanmaktadır. Bu bileşenlerden birincisi; zeytinyağı nemlendirici, ikincisi ise defne yağı; mikrop öldürücü - temizleyici görevi üstlenmektedir. Hem kişisel bakım hem de hijyen için kullanılmaktadır. Özellikle cilt ve saç bakımında yaygın olarak tercih edilmektedir. Kullandıkça saflığı, temizliği ve tarihi hissedebileceğiniz sabun zeytinyağı ve defne yağı oranlarına göre farklı cilt tiplerine hitap etmektedir. Defne yağı oranı daha yüksek olan sabunlar yağlı ciltler için uygun olurken, zeytinyağı oranı yüksek olan sabunlar kuru ciltler için daha uygun olabilmektedir.

Halep Sabunu Özellikleri ve Faydaları

Defne yağı antiseptik (mikrop öldürücü) özelliğe sahiptir. Buna bağlı olarak defne sabunu enfeksiyonları önleyebilir ve derinlemesine temizleyebilir.

Akne ve yara tedavisinde alternatik olarak kullanılabilir.

Zeytinyağı E vitamini ve polifenol bakımından oldukça zengindir. Bu yüzden sabunun antioksidan ve antiaging özelliklerine sahip olduğu bilinmektedir.

Kas tonusu kaybını ortadan kaldırarak cildin daha genç görünmesine yardımcı olur.

C vitamini sayesinde cildi canlandırarak kolojen üretimine destek olurken cildin daha parlak görünmesini sağlar.

Cildin pH dengesini düzenler ve korur,

Halep Sabunu Kullanım Alanları

Pürüzsüz güzel bir yüz için cilt bakımında kullanılabilir. Makyaj ve yüz temizleme dışında nemli cildinize masaj yapıp 10 dakika bekleterek maske olarakta kullanabilirsiniz.

Saç bakımında ve saç derisi hastalıklarında kullanılabilir. Kafa derisini derinlemesine temizler ve gözeneklerin açılmasını sağlayarak saç köklerinin nefes almasını sağlar. Saç derisine masaj yapılarak uygulanmalı ve ılık su ile durulanmalıdır.

Bir kese içine koyduğunuz defne sabununu kıyafet dolabınıza yerleştirerek dolapta güve oluşumunu engelleyip aynı zamanda çamaşırlarınızın güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

İlgili Ürün

Hatay Defne Sabunu Satın Al
Hatay Defne Sabunu (1Kg)

Hakiki Defne Tohumu Yağı Sabunu

99.90 TL

29.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo ücreti 6.90 TL'dir. 49.00 TL ve üzeri alışverişlerinizde Kargo BEDAVA !!
Kargonuz En Geç 30 Ekim , Cumartesi Kargoya Teslim Edilecektir.
Türkiye'nin her yerine antakya yöresel ürünlerimizi gönderiyoruz
yerli üretim